Amikor a karácsonyi időszakban végre együtt van az egész család, az ünnepi asztal pedig roskadozik a finomabbnál finomabb ételektől, bizony könnyű túlzásba vinni az evést. De vajon meddig beszélhetünk egyszerű túlevésről, ami egészséges határon belül van, és mikor válik ez a viselkedés falászavarrá? Ismerkedjünk meg a karácsony egyik legijesztőbb jelenségével!
Mielőtt megválaszolnánk a kérdést, nézzük meg, honnan indul a probléma, vagyis miért vagyunk hajlamosak túlenni magunkat karácsonykor. Számos olyan tényezővel kell ugyanis számolni az ünnepi időszakban, amelyek a hétköznapokban nem, vagy nem ennyire erősen jellemzőek.
Már önmagában az ételek sokszínűsége és mennyisége ösztönözhet arra, hogy többet együnk a megszokottnál, hisz tény, hogy ilyenkor minden háziasszony kitesz magáért. Van azonban emellett egy társas nyomás is, az összejövetelek alkalmával nehéz nemet mondani a kínálgatásra.
Mindezt fokozza, hogy sokak számára a karácsony komoly érzelmi teherrel jár. A stressz vagy akár a magány jó oknak tűnhet arra, hogy engedékenyebbek legyünk saját magunkkal és alaposan belakmározzunk. Egy-egy ilyen alkalom azonban még mindig nem evészavar.
Árulkodó jelek: Mi az, ami több, mint túlevés?
Míg a túlevés alkalmi jelenség, addig a falászavart, azaz Binge Eating Disordert rendszeresség jellemzi. Fél éves időtartamot vizsgálva, az érintetteken ismétlődően, átlagosan hetente kétszer eluralkodik egy-egy falásroham, amikor nagy mennyiségű, általában magas szénhidráttartalmú ételt fogyasztanak el rövid idő alatt.
Az érzelmi komponens szintén csak akkor van jelen, ha már evészavarról beszélünk. A túlevés legfeljebb fizikai tünetekkel, például egy kis hasfájással jár, viszont a falásrohamokat gyakran szégyenérzet, bűntudat vagy undor kíséri, és ezek tartósan rátelepednek az érintettekre.
Végül pedig ott a kontrollvesztés érzése, mint a Binge Eating Disorder sajátja. A falászavarban szenvedők úgy érzik, hogy képtelenek megálljt parancsolni maguknak, habzsolnak a rosszullétig és tovább. Egy egyszerű túlevés esetén ez nem mondható el, olyankor mindig van kontroll.
Hogyan maradjunk egészséges határon belül?
• Tudatos étkezés: Lassítsunk egy kicsit az étkezések során, élvezzük ki a karácsony ízeit kanálról kanálra, és figyeljünk a testünk jelzéseire.
• Mértékletesség: Hiába a szívélyes vendéglátás, ne érezzük kötelességünknek, hogy mindent meg kell kóstolnunk, ami az asztalon van.
• Stresszkezelés: Az érzelmi evés elkerülése érdekében találjunk más módot a stressz levezetésére, akár egyszerűen csak sétáljunk egyet.
Ha az étkezési szokások negatívan befolyásolják az életminőséget, már segítségre van szükség, például Thiery Henriette klinikai szakpszichológus személyében. A www.thieryhenriette.hu weboldalon további információkat is találhat az elérhető szolgáltatásokról. Ha időpontot szeretne foglalni, küldjön e-mailt az info@thieryhenriette.hu címre, vagy hívja bizalommal a +36-70-432-5790-es számot!