A falászavar mögötti pszichológiai okok és kiváltó tényezők

2025 máj 7. | Egészség

Evés mindenféle kontroll nélkül, majd szégyen és bűntudat… A falászavar, vagy ahogy szaknyelven nevezik, a binge-eating disorder (BED), sokkal gyakoribb, mint gondolnánk. De vajon milyen lelki folyamatok vezetnek oda, hogy az étel már nem csak táplálék?

Érzelmek és ételek

Nem véletlen, hogy egy csalódás hatására vagy egy stresszes nap után nem salátára, hanem csokoládéra, pizzára vágyunk. A cukros, zsíros ételek biokémiai folyamatokat indítanak el, átmenetileg növelve a boldogsághormonok szintjét, ez tehát az agyunk próbálkozása a feszültség oldására.

A tökéletesség kényszere és a kudarcspirál

A falászavar gyakran a túlzott kontroll eredménye. A szigorú diéták, az ételek „jó” és „rossz” kategóriákba sorolása hozzájárul ahhoz, hogy másképp tekintsünk az evésre, és ha megszegjük a saját magunknak tett fogadalmat, belecsöppenünk egy kudarcspirálba, ami az önértékelést is rombolja.

A gyermekkori mintázatok

Az elsajátított érzelmi mintázatok észrevétlenül befolyásolják a kapcsolatunkat az étellel. Ha gyerekként azt tanultuk, hogy az étel több mint táplálék, felnőttként is hajlamosak lehetünk érzelmi jelentőséget tulajdonítani neki, és erre csak ráerősít, ha például édesség a jutalom a jó viselkedésért.

A rohanó mindennapok következményei

Érdemes elgondolkodni azon is, hogy a modern életmód hogyan járul hozzá az étkezési zavarok kialakulásához. Mikor eszünk úgy, hogy közben nem csinálunk semmi mást? Ha nem figyelünk a testünk jelzéseire, az szinte észrevétlenül túlevéshez vezet.

A társadalom kettős üzenetei

Nehéz nem észrevenni a közösségi média ellentmondásosságát, az egyik percben azt üzeni: „Légy tökéletes!”, a következőben pedig: „Engedj a kísértésnek, megérdemled, hogy élvezd az életet!”. Ez a kettősség belső konfliktust okoz és könnyen falászavar felé sodorhat.

Rejtett trauma és csendes fájdalom

Az érzelmi túlterheltség, a veszteségek és feldolgozatlan traumák következtében könnyen alakulnak ki rossz megküzdési mechanizmusok, mint amilyen a túlevés is. A túlzásba vitt evés ilyenkor egyfajta öngyógyítási kísérlet, a fájdalom ideiglenes enyhítésének eszköze.

A gyógyulás útján: többrétű megközelítés

A falászavar nem egyszerűen az önkontroll hiánya, hanem egy komplex pszichológiai probléma, amely szakszerű kezelést igényel. A gyógyulás útja nem könnyű, de a jutalom egy kiegyensúlyozottabb élet, ahol az étel újra csak étel – ebben segíthet Thiery Henriette klinikai szakpszichológus.

A www.thieryhenriette.hu weboldalon további információkat is találhat az elérhető szolgáltatásokról. Ha időpontot szeretne foglalni, küldjön e-mailt az info@thieryhenriette.hu címre, vagy hívja bizalommal a +36-70-432-5790-es számot!